Members

The SCTRWPG is composed of planning group members representing various interest groups. It is guided by the Texas Water Development Board, led by an Executive Committee, governed by bylaws, and supported by the San Antonio River Authority and a team of technical consultants. The existing members vote for new planning group members when a vacancy occurs or terms expire.

Executive Committee

Office Incumbent
Chair Suzanne Scott
San Antonio River Authority
P.O. Box 839980
San Antonio, TX 78283-9980
Vice Chair Tim Andruss
Secretary Gary Middleton
At-Large Adam Yablonski
At-Large Kevin Janak
top

Voting Membership

Interest Name Entity County (Location of Interest)
Public Dianne Wassenich League of Women Voters Bexar and 2 other counties in the region
Counties Will Conley Hays County Commissioners Court Hays
Pat Calhoun Goliad County Commissioners Court Goliad
Municipalities Gary Middleton City of Victoria Victoria
Robert Puente San Antonio Water System Bexar
Thomas Taggart City of San Marcos Hays
Groundwater Management Areas Art Dohmann GMA 15 Goliad and 5 other counties in the region
Diane Savage GMA 13 Atascosa and 12 other counties in the region
Don Dietzmann GMA 9 Kendall and 4 other counties in the region
Daniel Meyer GMA 10 Hays and 6 other counties in the region
Vic Hilderbran GMA 7 Uvalde
Industries Glenn Lord Dow Chemical Company Victoria
Rey Chavez San Antonio Manufacturers Association Bexar
Agricultural Blair Fitzsimons Texas Agricultural Land Trust Dimmit
Adam Yablonski Medina County Farm Bureau Medina
Weldon Riggs South Texas Independent Cattleman's Association Atascosa, Bexar, Karnes, and Wilson
Environmental Iliana Peña Mitchell Lake Audubon Center (MLAC) Bexar
Charlie Flatten Hill Country Alliance Bexar, Comal, Kendall, Hays, and Medina
Small Businesses Doug McGookey Consulting Geologist Bexar
David Roberts Roberts, Roberts, Roberts, Odefey & Witte, LLP Calhoun
Elec. Generating Utilities Kevin Janak IPR-GDF SUEZ Coleto Creek Power Goliad
River Authorities Kevin Patteson Guadalupe-Blanco River Authority Guadalupe and 9 other counties in the region
Suzanne Scott San Antonio River Authority Bexar, Goliad, Karnes and Wilson
Con Mims Nueces River Authority Uvalde, Zavala, Frio, La Salle, Dimmit, Atascosa and Medina
Water Districts Russell Labus Evergreen Underground Water Conservation District Atascosa, Frio, Wilson and Karnes
Roland Ruiz Edwards Aquifer Authority Caldwell, Hays, Comal, Guadalupe, Bexar, Medina and Uvalde
Greg Sengelmann Gonzales County Underground Water Conservation District Gonzales
Tim Andruss Victoria County Groundwater Conservation District Victoria
Water Utilties Gene Camargo McCoy Water Supply Corporation Atascosa
Steve Ramsey City of New Braunfels Comal
top

Non-Voting Membership

Name Entity
Marty Kelly Texas Parks and Wildlife Department
Steve Ramos South Texas Watermaster, TCEQ – Region 13
Ron Ellis Texas Water Development Board
Ken Weidenfeller Texas Department of Agriculture
Ron Fieseler Region K Liaison
Don McGhee Region M Liaison
Charles Wiedenfeld Region J Liaison